Hizmetlerimiz

Şirket Kurulum Belgeleri

Şirket Kurulum Belgeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde Delaware eyaletinde şirket kurulumu sırasında ve sonrasında şirket kurucularına belli başlı belgeler verilir yahut şirket kurucularının bazı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Genel Şirket, Halka Açık Olmayan Şirket, Kamu Yararına Şirket veya Kar Amacı Gütmeyen Şirket türlerinden birini kurmak için başvurulduğunda, Şirket Ana Sözleşmesi (Articles of Incorporation) içeren bir Şirket Kurulum Sertifikası (Certificate of Incorporation) edinilir. Bu sertifika, Delaware eyaletine şirket kurma başvurusu yapıldığının kanıtıdır.

Şirket ismi, amacı, hisse miktarları ve türleri, Yasal Temsilcinin adresi, ve şirketi kuran şahıs gibi bilgileri içeren Şirket Ana Sözleşmesi (Articles of Incorporation) kısaca bir şirketin temel anayasasıdır.

Bir LLC (Limitet Şirket) kurulduğunda ise Kuruluş Hükümlerini (Articles of Organization) içeren bir Kuruluş Sertifikası (Certificate of Formation) edinilir. Bu sertifika da, Delaware eyaletine LLC kurulum başvurusu yapıldığının kanıtıdır. Kuruluş Hükümleri belgesi (Articles of Organization) LLC’nin ismi ve yasal temsilcinin adresinin yanı sıra sahiplerinin/üyelerinin kararlaştırdığı diğer bilgileri de içerir.

Sınırlı Ortaklık (Limited Partnership) kurulumunda ise Sınırlı Ortaklık Sertifikası (Limited Partnership Certificate) edinilir. Bu belgenin içerisinde Sınırlı Ortaklık Hükümleri (Articles of Limited Partnership) bulunmakta olup Delaware eyaletine sınırlı ortaklık şirketi başvurusu yapıldığının kanıtıdır. Sınırlı Ortaklık Hükümleri (Articles of Limited Partnership) içerisinde sınırlı ortaklık şirketinin ismi, yasal temsilcinin adresi ve genel ortakların isim ve adresleri bulunmaktadır.

İyi İtibar Belgesi (Certificate of Good Standing) ile yukarıda bahsedilen kuruluş belgeleri farklı şeylerdir. İyi İtibar Belgesi şirketinizin Eyalet Vergisi ve Yasal Temsilci Ücretleri gibi ücretlerini düzenli şekilde ödediğini gösteren ve dolayısıyla şirketinizin Delaware Eyaleti içerisinde iyi bir itibar sahibi olduğunu belirten bir belgedir..