Trademark Registration (Marka Tescili)

Bir şirket kurulduğunda ve bu şirket altında marka değeri taşıyan ürünler ve hizmetler üretildiğinde, bu ürün ve hizmetleri yasal olarak korumak da üretmek kadar önem taşımaktadır. Marka tescili, üretilen işin değerinin korunmasını sağlamaktadır.

Bu tescil şirket ve ürün ismi, marka amblemi gibi size ait olan her şeyi kapsamaktadır. Tescil edilen marka artık bir başkası tarafından izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz, aksi takdirde gerekli yasal işlemler için hak kazanılır.

Marka tescili için başvuru yapılmadan önce, tescilin ileride sorunsuz olmasını sağlamak amacıyla, bir marka araştırması yapılması gerekmektedir. Ardından başvuru Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nde (U.S. Patent and Trademark Office) yapılacaktır.

Trademark Search (Marka Araştırması)

Marka tescili yaptırmak ürettiğiniz marka ve ürünün korunması için çok önemlidir; ancak bir başvuru yapmadan önce iyi araştırma yapılması gerekmektedir. Tescil ettirilmek istenen isim, amblem vb.’nin başka bir marka ile benzer olması durumunda başvuru büyük ihtimalle onaylanmayacaktır. Üstelik, burada çakışan markanın tescilli olması dahi gerekmez. Ticari kullanımda ve müşteri açısından kafa karışıklığı yaratacak nitelikte benzer olması marka tescilinin yapılmaması için yeterlidir.

Bunun önüne geçmek ve olumsuz sonuçlanacak bir marka tescili sürecine hem para hem de zaman kaybını önlemek adına başvurudan önce marka araştırması yapmanız önemle tavsiye edilir.

Trademark Monitoring (Marka İzleme)

Marka tescili yaptırmış kişi veya organizasyonların, bir marka ihlalinin tespitinin marka sahibinin kendisinin takip etmesi gerekmektedir. Bu ise devamlı olarak sürdürülmesi zor; ancak markanın korunması için gerekli bir işlemdir.

Trademark Statement of Use (Marka Kullanım Bildirimi)

Hali hazırda üretilmeyen, ancak üretilme niyetiyle (intent of use) marka tescili yaptırılmış olan markalar için, kullanıma sokulduktan sonra “marka kullanım bildirimi” yapılması gerekmektedir. Bu bildirim Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi (BDPMO) nezdinde tescil edilen ürünün ticari olarak kullanılıyor olduğunu gösterir.

Bu bildirimi marka tescilinin ardından BDPMO tarafından gönderilen izin ihbarını (notice of allowance) takiben 6 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.