EIN ve ITIN Numaraları Nelerdir?

EIN ve ITIN Numaraları Nelerdir?

EIN Numarası Nedir?

Amerikan vatandaşları için sosyal güvenlik numarasının önemi ne kadar büyük ise, işverenler için EIN numarası da iş aktivitenin yasal olarak yürütülebilmesi için o kadar önemlidir. Bu anlamda EIN numarası işverenler için bir çeşit sosyal güvenlik numarası olarak düşünebilirsiniz. IRS tarafından verilen bu dokuz haneli sayıya, şirketlerin Amerika’da banka hesabı açabilmek, kredi alabilmek, işçi çalıştırabilmek ve daha fazlası için bir Federal Vergi Kimlik – EIN numarasına ihtiyaçları vardır.

EIN Başvurusu İçin Gerekli Bilgiler

Amerika’daki şirketler kurulduktan sonra eyalet tarafından onaylı ve damgalı kuruluş belgesini (Certificate of Formation) temin ettikten sonra IRS’ten Federal Vergi Kimlik Numarası – EIN Numarası alabilmektedirler. Gerekli bilgiler şu şekildedir;

• Şirket Adı: Şirketin kayıtlı olduğu eyalet ofisine gönderilen şirketin tam ismi

• Bildirimlerin kime gitmesi gerektiği: Başvuru ile ilgili IRS’in iletişime geçebileceği kişinin iletişim bilgileri

• Şirketin posta adresi

• Sorumlu tarafın adı ve varsa Sosyal Güvenlik Numarası: Tipik olarak şirket üyelerinden biridir. Şirket üyesinin Amerika’da ikamet etmesine hatta Amerikan vatandaşı olmasına gerek yoktur. Üye dünyanın herhangi bir yerinde ikamet edebilir.

ITIN Numarası Nedir?

Açılımı Individual Taxpayer Identification Number olan ITIN vergi işlemleri için IRS tarafından sağlanan bir numaradır. Toplamda dokuz rakamdan oluşan bu numara Amerika’da vergi mükellefi konumunda bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan veya olamayan şahıslara atanır. Bu numara göçmenlik statüsünden bağımsız olarak atanır; çünkü hem Amerika’da yaşayanlar hem de Amerika dışında yaşayanlar Amerika’da vergi mükellefi olabilmektedir. Amerika’da vergi mükellefi olan ancak Amerika’da ikamet etmeyen yabancılar, PayPal ile Stripe gibi ödeme sistemlerine ihtiyaç duyanlar ve Amerika’da vergi mükellefi olup Amerika’da yaşayan yabancılar da ITIN numarası alması gereken kişiler arasındadır.

Bu numaranın temini için kişilerin Amerika’da bir vergi yükümlülüğünün olması ve federal gelir vergisi beyanında bulunması zorundadır. Bu bakımdan ITIN numarası sadece federal vergi beyanı amacıyla kullanılır. IRS’in bu numarayı atamasının sebebi, Sosyal Güvenlik Numarası olmayan şahıslara Amerikan vergi kanunlarına uymaları konusunda yardımcı olmaktır. ITIN numarası ile Amerika’da bir işte çalışılamaz, sosyal güvenlik avantajlarından faydalanılamaz.