Delaware’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Delaware’de Şirket Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Delaware eyaleti dünyada şirket kurulumu anlamında en iyi ve en iş dostu yeri olarak ün kazanmıştır. Fortune 500 listesinde bulunan dünyanın başlıca şirketlerinin yüzde 65’i ile ABD’nin halihazırda ticaret yapan şirketlerinin neredeyse yarısından fazlası Delaware eyaletinde kurulmuş olup, yasal merkezlerini Delaware eyaletinde tutmaktadırlar. Halen daha her gün birçok yeni şirket sahibi şirket kurulumu için Delaware eyaletini seçmektedir.

Bu talep yoğunluğunun ve popülaritenin pek çok sebebi bulunmaktadır. Delaware eyaletinin yararları şu şekilde sıralanabilir;

· Eyalet ticaret hukukunun şirketler açısından en dostane olduğu, şirketlere sağlanan asal güvencelerin pek çok eyaletten daha fazla olduğu belirtilmektedir.

· Eyalet mahkemelerinde kurulu “The Delaware Court of Chancery”, hızlıca karar alabilen jüri yargılaması kullanmayan ticari davalara bakan bir mahkeme bulunmaktadır.

· Vergi anlamında da eyalet avantajlı teklifler sunmaktadır. Delaware şirketlerinden eyalet “dışından” yaptıkları işleri için eyalet gelir vergisi, Delaware’da ikamet etmeyenler için veraset vergisi, şirket satış vergisi alınmamaktadır.

· İşlerini Delaware eyaletinde yürütmeyen şirketler Delaware’da işletme lisansı almak zorunda değildir.

· Delaware’da şirket sahipleri, şirket içerisinde yapacakları anlaşma çerçevesinde gizliliklerini de sağlayabilirler. Bu gizlilik şirket içerisinde hazırlanan işletim sözleşmesi ile sağlanmaktadır. Şirket sahipleri, ortaklar tarafınca yapılan toplantı sonucunda belirlenmekte olup, şirket kuruluş belgesinde, şirket ortaklarının adının yazması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu da ayrıca şirket sahiplerine bir koruma sağlamaktadır. Şirket sahipleri, çalışanlarıyla ilgili bilgileri de halka açık bir şekilde paylaşmak zorunda değildirler. Kayıtlı Ajanslar (“Delaware Registered Agents”) sadece yasal süreçleri gerçekleştirmek ve yasal zorunluluklar olduğu müddetçe kişisel verileri göstermektedirler.

· Şirket kurmak için Delaware eyaletinde ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

· Şirket kurulum maliyetleri ve sonrasındaki işlemler diğer eyaletlerle karşılaştırıldığında oldukça uygundur.