Faydalı Bilgiler Yayınlar

FinTech Yatırımlar

Hayatı kolaylaştıranın kazandığı girişim dünyasının kuralları, FinTech girişimlerinde de hissediliyor. Tüm işlemlerini ışık hızında yapabileceğini gören insanlar, teknolojiye daha iyi uyum sağlıyor ve güveniyor. Salgınla beraber bankaların çalışma saatlerinin değişmesi ve sosyal mesafe kuralları gereği bankalarda sıra beklememek için FinTech uygulamaların kullanımı daha da önem kazanıyor.

İster istemez para döngüsünün içinde olan hepimiz için FinTech uygulamaları hayat kurtarıyor. Peki, Türkiye Fintech girişimlere ne kadar yatırım yapıyor? 2018 yılında girişimlere yapılan 59.2 milyon dolarlık yatırımın 11.7 milyon doları, Fintech girişimlerine ait. 2019 yılında ise 17 Fintech girişimi yaklaşık 8.4 milyon dolar yatırım aldı. 2020 yılının ilk çeyreğine göre hazırlanan raporda ise 19.8 milyon dolar yatırım yapılan girişimlerden 5.2 milyon doları FinTech girişimlere ayrıldı.

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde evden dışarı sınırlı çıkabilme durumunun uzayacağını var sayarsak; finansal teknolojinin hayatımızdaki yerini arttırabileceğini ön görebiliriz.

Dönem dönem sizlere bu girişimlerin ne yöne gittiğiyle alakalı bilgi vermeye çalışacağım. Takipte kalmanızı öneririm.

Sağlıklı günler diliyorum.

Kaynak: https://startups.watch/

Kaynak: https://egirisim.com/

Daha önce Fintechtime dergisinde yazdığım yazılarımı okumak için http://fintechtime.com/tr/category/yazarlar/saban_kucuk/ bakabilirsiniz.