Gündem Yayınlar

Covid-19 Ekonomik Yansımalar

Covid-19 küresel salgınının etkilerini, mart ayından beri tüm dünya hissediyor ve hissetmeye de devam edecek gibi görülüyor.

Genel çerçevede olumsuz sonuçlar yaratsa da herkes için durum aynı değil. E-ticaret şu an hepimiz için e-her şey olmuş durumda. El dezenfektanlarının ve kolonyaların stoklarını tükettiğimizi de hatırlarsak; kişisel bakım&sağlık sektörünün Covid-19’dan “olumlu etkilenenler” arasında olması çok normal.

Petrolde durum pek böyle değil tabii. Coronavirüs pandemisi sebebiyle devletlerin sırasıyla açıkladıkları ekonomik paketlerin bütçeler üzerindeki yükleri de göz önünde bulundurulduğunda petrol fiyatlarının düşmesi petrol satışından yüksek gelirler elde eden söz konusu ülkeleri bu süreçte oldukça olumsuz etkileyecektir.

Her ne kadar Rusya ve Suudi Arabistan ekonomileri petrol fiyatlarındaki bu düşüşü bir süre daha kaldırabilir gibi gözükse de özellikle ekonomisi petrol gelirlerine oldukça bağımlı olan Irak, Nijerya, Cezayir, İran ve Libya gibi ülkelerin uzun dönemde bu fiyatlarla ekonomik aktivitelerini canlı tutma ihtimalleri bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Coronavirüs pandemisi özellikle petrol gelirlerine bağımlı olan birçok ülkenin de ekonomik olarak çökmesine neden olabilir.

Türkiye’ye etkisini ise zamanla göreceğiz; çünkü Türkiye cari açığının içinde enerjinin payı çok yüksek, ama petrol zengini ülkeler de bizim temel ihracat müşterimiz, bu anlamda iki uç etki bir biriyle yarışacak, sonuçta fayda mı, zarar mı edeceğiz, uzmanlar bile ikiye ayrılıyor bu konuda.

Bakalım Covid-19’dan sonra yeni hangi sektörler, meslekler ortaya çıkacak, kimler bu durumdan karlı çıkacak, kimler değişime uğrayacak.. Biz de takipte kalarak sizleri buradan bilgilendiriyor olacağız.