Faydalı Bilgiler Yayınlar

Başarılı İnsanların Sırrı

Taxia olarak gelir, geçici vergiler, şahsi kazançlar gibi dönemsel gelirlerle ilgilenirim. Güncel ile alakalı da araştırma yapmayı seviyoruz. Dünyadaki en zenginlerin dağılımını, ultra zenginliğin rakamsal ölçütünü, servetin büyük ölçüde yerleştiği ABD’de eyaletler arasındaki durumunu, Covid 19’un bu servet dağılımını nasıl değiştirdiğini de yazılarımızda ve aylık bültenlerimizde ele aldık. Şimdi, bu servet sahibi insanların ortak özelliklerini inceleyelim istedim.

Dünyanın en başarılı CEO’larının ortak özellikleri (zengin olmalarının dışında) çok okumaları.

72 Milyar servetiyle 20.yy’ın en başarılı girişimcilerinden Warren Buffet, bir röportajında, günde 5-6 saat okuduğunu,  gençliğinde olduğu kadar hızlı olmasa da günde 5 gazete okuduğunu söylemiş. Ciddi miktarda dergi, yıllık şirket raporları okuyor ve okumayı her zaman çok sevdiğini ekliyor. (Özellikle biyografi kitaplarını okumak, ilham almak açısından birçok başarılı girişimciyi etkilediği bilinir.)

Röportajın devamında, “Peki bu kadar çok bilgiyi nasıl işleyebiliyorsunuz?” diye sorduklarında, “Bu kadar çok okuduktan sonra kafamda filtreler oluşmaya başlıyor, birisi benimle bir yatırım fırsatı için görüştüğünde ya da bir şeyi okumaya başladığımda bu filtreler sayesinde 2-3 dakika içerisinde karar verebiliyorum.” diyerek cevap vermiştir.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Roketler hakkında bilgisini nasıl geliştirdiğinin cevabını “Çok okuyorum” olarak veren Elon Musk, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Mark Cuban gibi sayabileceğim pek çok isim günümüz dünyasını anlayıp, işleyip gelecek hakkında tahminde bulunmaya çalışıyor.

Buradan sonuç olarak “Çok okuyan herkes çok zengin olacak” çıkarımında bulunmak yanlış olur; ancak okumanın, bilgi zenginliği ve belirli bir vizyon kazandıracağı kesin.

Röportajın tamamını https://fs.blog/2015/05/warren-buffett-information/ okuyabilirsiniz.