Sirküler Blog Güncel Gündem Yayınlar

2021-047 / Resmi İşlemlerde İmza Sirküleri Devri Kapanıyor Mu?

No          : 2021-047

Tarih     : 22 Nisan 2021

Konu     : Resmi İşlemlerde İmza Sirküleri Devri Kapanıyor Mu?

Pandemi, birçok alışkanlığın son bulmasına birçok yeni alışkanlığın da hayatımıza girmesine sebep oldu. Kim bilir belki de pandemi öncesi alışkanlıklarımızla geri dönüşü olmayan bir yola girmişizdir. Açıkçası, salgın öncesi hayatımızı hayal meyal hatırlıyoruz artık. Öte yandan, bu yeni normalin yeni trendlerine başta uzak gibi görünsek de gün geçtikçe bu süreci benimsediğimizi düşünüyoruz.

Konumuza gelecek olursak, bu yeni normalden ticari hayatımız da nasibini aldı. Salgının ticaret hayatımızla ilgili en büyük artısı, şirket kurmak için gerekli işlemlerin kısaltılması ve kolaylaştırılması yönünde atılan adımlar oldu diye düşünüyoruz.

20 Şubat 2021 tarihli ve 31401 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile Ticaret Bakanlığı, ülkemizdeki iş kuruluş süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla şirket kuruluş sözleşmelerin, ticaret sicili müdürlüklerine gitmeden elektronik ortamda imzalanmasına olanak sağlayan önemli bir düzenlemeye gitti. Tebliği sizler için, 2021-022 no’lu bültenimizde irdelemiştik. Bültenimizde ayrıca, tüm resmi işlemlerde şart olarak koşulan imza sirküleriyle ilgili kolaylaştırıcı adımlardan bahsettik.

Ticaret Bakanlığı’nın 20 Şubat 2021 tarihli bu tebliğinden sonra kurumlar, bu düzenlemeye uyum sağlamak adına kendilerini yenilemeye başladı. Bu yenilikleri bir maddeyle özetlemek gerekirse;

  • Ticaret sicil işlemlerinde imza sirküleri devri kapanmıyor ancak pandemi gerekçesiyle işlemlerin daha hızlı ve sosyal mesafeye uygun olarak ilerlemesi için bazı çalışmalar gerçekleştirildiğini müşahede ediyoruz.
  • Örneğin, gerçek kişiler için imza beyannamesi uygulaması yürürlükte ancak tüzel kişi ticaret sicil işlemlerinde imza sirküleri yerini MERSİS numarası ve ticaret sicil numarası ya da ticaret sicil tasdiknamesine bırakmış görünüyor.
  • Daha detaylı inceleme fırsatı bulmanız açısından bağlı bulunan yönetmeliklerin tümünü sizlere sunmak istiyoruz.

Aşağıda paylaşacağımız Resmî Gazeteler ’de bazı kurumların bu doğrultudaki yönetmeliklerini bulabilirsiniz;

Bu bültende geçen herhangi bir konuyla ilgili sorularınız için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

PDF indirmek için tıklayınız.

Sevgi & Saygılarımızla,

Tax & International Advisory | Tax & Taxademy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir