Sirküler

2021-058 / Yeni Vergi Yapılandırma Kanunu TBMM Genel Kurulunda!

No     : 2021-058

Tarih: 31.05.2021

Konu: Yeni Vergi Yapılandırma Kanunu TBMM Genel Kurulunda!

Yine aynı şey oldu, yeni bir Vergi Affı daha geliyor diye duyurmuştuk. Peki hiç vergi affı çıkarmayan ülke var mı? 3 yılda bir çıkarılan vergi aflarında ne kadar para toplanıyor ve kaç firma matrah artırıyor? Vergi afları YMM, SMMM ve mali danışmanların işini nasıl etkiliyor? Sanayici ve mükellefin anlayacağı dille vergi incelemesine bir nevi sigorta yaptırmak için ödenen ilave vergilerin tutarı ne kadar? Bunlar kamuoyuna açıklanıyor mu? diye sormuştuk.

Sorularımızın bir kısmının cevabını 2 gün boyunca devam eden Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan tartışmalardan öğrenme şansımız oldu. Vakti olup merak edenler için linkleri buraya bırakalım. Mesela %5 uyumlu mükellef indiriminden Türkiye’de mükelleflerin sadece %4’ünü yararlanabildiğini öğrendik! Çok düşük bir rakam bu. Toplam 900bin kurumlar vergisi mükellefinden sadece 35bin tanesi şartları yerine getirip yararlanabilmiş.

Ayrıca size Vergi Yapılandırma Kanun Teklifinin ayrıntılarını 2021-056 numaralı bültenimizde sunmuştuk. İlgili bülten için tıklayınız.

Komisyonda verilen önergelerle bazı ilave ve değişiklikler yapılmıştır. Kısaca;

  • Matrah artırımında 2016 için artırım tutarı %30’dan %35’e çıkarılmış, 2020 yılı için ise %20’den %15’e indirilmiştir. Böylece 2016 yılı için pahalaşmış ve en güncel yıl olan 2020 için ise matrahı artırmak daha cazip hale gelmiştir.
  • Ayrıca, kasa ve ortaklar cari affı için öngörülen %5 vergi oranı yerine %3 vergi alınması kararlaştırılmıştır.
  • TOBB ve TÜRMOB üyelerinin aidat ödemeleri için öngörülen yapılandırma imkânı, esnaflar, avukat, mimar, mühendis, tabib, diş hekimi vb meslekler için de ilave edilmiştir.
  • Geciken araç muayenelerinin yıl sonuna kadar yaptırılması imkânı getirilmiştir.
  • Çok önemli bir düzenleme olarak bu Kanunun 3 ve 4’üncü maddelerine göre yapılandırılarak kesinleşmesi ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi şartıyla kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacaklarda ve inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemlerde gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için öngörülen %5 uyumlu mükellef indirimi şartları ihlal edilmemiş sayılacaktır.

Kanun Teklifi yasalaşınca sizin için vergi yapılandırma koşullarını, erken ödeme avantajını, yapılandırmanın bozulması halinde başınıza gelebilecekleri, devam eden incelemelerde matrahları düzeltme şansının önemini, stok, kasa, ortaklar cari ve değeri düşük taşınmazlar için hangi avantajlar olduğu konusunda bir webinar ile bilgilendirme yapacağız.

Not: Tüm bu değerlendirmelerimiz Kanun Teklifi ve Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan değerlendirmeleri içermekte olup, Genel Kurul’da yapılacak görüşmelerle nihai hale gelecek Kanun metnini ayrıca paylaşıyor olacağız.

Bu bültende geçen herhangi bir konuyla ilgili sorularınız için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

PDF indirmek için tıklayınız.

Sevgi & Saygılarımızla,

Tax & International Advisory | Taxia & Taxademy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir