Sirküler Yayınlar

2021-023 Türkiye’deki Yabancı Sermayeli İşletmeler Ülke Bazlı Raporlama Yapmak Zorunda mı?

No          : 2021-023

Tarih     : 24 Şubat 2021

Konu     : Türkiye’deki Yabancı Sermayeli İşletmeler Ülke Bazlı Raporlama Yapmak Zorunda mı?

 

Transfer Fiyatlandırması doküman setinde yer alan raporlardan bir tanesi de Ülke Bazlı Raporlama.

Ülke bazlı raporlama yapmak için bir önceki hesap döneminin konsolide edilmiş finansal tablolarına göre toplam konsolide grup geliri 750 Milyon Avro ve üzerinde olma şartı bulunmaktadır.

Ülke Bazlı Raporlama, çok uluslu işletmeler grubunun Türkiye’de mukim nihai ana işletmesi tarafından hazırlanacaktır. Ayrıca, haddin aşılması ve ana şirketin bulunduğu ülkenin Türkiye’nin bilgi değişimi yapmadığı ülkelerden birisi olması halinde Türkiye’de mukim işletmeler (çok uluslu işletme grubunun Türkiye’de birden fazla işletmesi bulunması durumunda diğerleri adına biri), ülke bazlı raporu İdareye sunacaklardır.

İlk ülke bazlı raporun, 2019 hesap dönemi için, 31 Aralık 2020 tarihine kadar elektronik ortamda İdareye sunulması gerekmekteydi ancak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan sirkülere göre ülke bazlı raporlamaya ilişkin raporlama süresi 26 Şubat 2021 tarihine uzatıldı. En son yapılan düzenlemeyle de bu süre 31 Mart 2021 olarak tekrar güncellendi.

  • 22 Şubat 2021 tarihli 3 Nolu Sirkülere göre 24 Şubat 2020 tarihli ve 2151 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile değişik 27 Kasım 2007 tarihli ve 2007/12888 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 19 uncu maddesinin on altıncı fıkrasının verdiği yetkiye dayanılarak;
    • Nihai ana işletmesi veya vekil işletmesi Türkiye’de bulunan çok uluslu işletme gruplarının 2019 hesap dönemi ile Ocak/2020 ve Şubat/2020’de biten özel hesap dönemlerine ilişkin ilk ülke bazlı raporlarının BTRANS aracılığıyla gönderilmesine ilişkin süre 31 Mart 2021 Çarşamba günü,
    • Nihai ana işletmesi veya vekil işletmesi Türkiye’de bulunmayan çok uluslu işletme gruplarının 2019 hesap dönemi ile Ocak – Şubat – Mart – Nisan ve Mayıs/2020’de biten özel hesap dönemlerine ilişkin ilk ülke bazlı raporlarının BTRANS aracılığıyla gönderilmesine ilişkin süre ise 30 Haziran 2021 Çarşamba günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Ülke bazlı rapor, elektronik ortamda ve XML formatında İdare’ye verilecektir. Bu da Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden (www.gib.gov.tr) / BTRANS linkine bağlanarak mevcut e-Beyanname kullanıcı kodu ve şifresi kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Ana Merkezi Türkiye’de Bulunmayan Şirketlerden Ülke Bazlı Raporlama Yapmak Zorunda Olmayanlar

Türkiye, şu ana kadar OECD düzeyinde ülke bazlı raporlamaya ilişkin bilgi değişim anlaşmalarını bazı ülkeler ile aktive etmiş durumdadır. OECD tarafından ilan edilen listede (https://www.oecd.org/tax/beps/country-by-country-exchange-relationships.htm) aşağıdaki ülkeler yer almaktadır. (Liste sürekli güncellenmekte olup, mutlaka kontrol ediniz)

AndoraÇek CumhuriyetiİzlandaNorveçUruguay
AlmanyaEndonezyaJaponyaPeruYeni Zelanda
AnguillaEstonyaKatarPolonyaYunanistan
ArjantinFransaKolombiyaPortekiz
AvusturalyaHırvatistanKoreRomanya
BelçikaHindistanKosta RikaSan Marino
BelizeHollandaLetonyaSeyşeller
BermudaİngiltereLüksemburgSlovakya
BrezilyaİrlandaMoritusSlovenya
BulgaristanİsviçreMeksikaŞili
Cayman AdalarıİtalyaNijeryaTurks and Caicos Adaları

 

Buna göre, yukarıdaki listede yer alan 47 ülkede ana merkezi bulunan ve ülke bazlı raporlama yapmaları gereken grupların Türkiye’deki işletmelerinin ülke bazlı raporlama yapma yükümlülükleri ortadan kalkmış durumdadır. Bu iyi bir haber.

Dolayısıyla, yukarıdaki listede yer alan ülkelerden birinde ana merkezi bulunan ve ülke bazlı raporlamayı ilgili ülkede yapmış olan çok uluslu grupların Türkiye’deki tüm işletmelerinin 31 Mart 2021 tarihine kadar herhangi bir şekilde ülke bazlı raporlama yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise, Türkiye’nin bu ülkelerden ülke bazlı raporlamaya ilişkin verileri bilgi değişimi kapsamında alacak olmasıdır.

Bununla birlikte, Türkiye’nin çok sayıda ülke ile henüz ülke bazlı raporlamaya ilişkin bilgi değişim anlaşması aktive edilmemiş durumdadır. Bu da bazı çok uluslu gruplar için 2019 yılı için ülke bazlı raporlama yükümlülüğünün devam ettiği anlamına gelmektedir. Bu konu da takip eden bölümde ele alınmaktadır.

Ana Merkezi Türkiye’de Bulunmayan Şirketlerden Ülke Bazlı Raporlama Yapmak Zorunda Olanlar

Türkiye’nin bilgi değişimini aktive ettiği 47 ülke dışındaki ülkelerde ana merkezi bulunan çok uluslu grupların Türkiye’deki şirketlerinin 31 Mart 2021 tarihine kadar ülke bazlı raporlama yapma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Önemle belirtmek gerekirse, aşağıdaki listede sadece Türkiye’nin ticari faaliyetlerinin yoğun olduğu en önemli 30 ülkeye yer verilmiştir. Bu ülkeler arasında özellikle dikkat çeken ve Türkiye’nin önemli ticari ortaklarından ABD, Rusya, Çin, İspanya gibi ülkeler bulunmaktadır.

ABDDanimarkaİsrailKuveytRusya
AvusturyaFinlandiyaİsveçLitvanyaSırbistan
AzerbaycanGüney AfrikaKanadaMacaristanSingapur
BahreynGürcistanKazakistanMaltaSuudi Arabistan
Bosna HersekİranKenyaMısırTayland
ÇinİspanyaKosovaÖzbekistanUkrayna

 

Bunların ışığında, yukarıdaki listedeki ülkelerde ana merkezi bulunan çok uluslu grupların Türkiye’deki şirketlerinin anılan tarihe kadar ülke bazlı raporlama yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla, söz konusu şirketler ülke bazlı rapora ilişkin olarak belirlenen içeriğe uygun şekilde düzenleyecekleri tabloları doldurulacak ve elektronik ortamda İdare’nin portalına yükleyeceklerdir.

Listede Avusturya, İsveç, Kanada, İspanya, Finlandiya gibi Türkiye’nin yoğun ekonomik ilişkilerin olduğu ülkeler var. Konunun önemine binaen bu ülkelerde yer alan firmaların konuyu çok yakından takip ettiklerini biliyoruz.

Değerlendirme ve Tavsiyelerimiz

Herhangi bir yeniden erteleme gelmez ise, önümüzdeki ay sonuna kadar çok sayıda şirketin ülke bazlı raporlama yapması gerekecektir.

Bildiğimiz kadarıyla İdare henüz ülke bazlı raporlama için XML Schema ve açıklayıcı kılavuzları yayınlanmadı ancak Türkiye’nin XML dosyaları için OECD XML Schema Version 2’yu kullanacağını tahmin ediyoruz. Durum böyle olsa da raporlamada son günlere girerken hazırlıkları hızlandırmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca hatırlatmak gerekirse, raporlamanın XML formatta yapılması gerektiği için diğer formatlardaki PDF, Word vb. formatta raporlama yapılması doğru olmayacaktır.

Ülke bazlı raporun hazırlanması için en önemli konularından başında XML formatta dosya hazırlamak geliyor. Stratejik iş ortağı Tinvento (www.tinvento.com) ülke bazlı raporlama yükümlülüklerinize yönelik teknoloji çözümleri sunabilen Türkiye merkezli tek şirket.

Tinvento, geliştirdiği teknoloji ile grubunuzun sadece raporlama yükümlülüğünü kolayca yerine getirmesini değil aynı zamanda ülke bazlı raporlama kaynaklı risklerinizi de hızlıca tespit etmenizi sağlıyor.

İdare’ye sunulacak XML dosya oluşturma dahil ülke bazlı raporlama hazırlama ile ilgili sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu bültende geçen herhangi bir konuyla ilgili sorularınız için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

PDF İndirmek için tıklayınız.

Saygılarımızla,

Tax & International Advisory

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir