Blog Duyuru Güncel Sirküler Yayınlar

2021-019 / Meslek Mensupları Bakımından SGK (MPHB) Ertelemesi

No: 2021-019

Tarih: 17.02.2021

Konu: Meslek Mensupları Bakımından SGK (MPHB) Ertelemesi

 

11.02.2021 tarihli 2021/03 sayılı genelgeyle Sosyal Güvenlik Kurumu, mücbir sebep durumlarında zorunlu olan MPHB’nin “SGK Bildirimleri” kısmının ertelenmesi imkanını siz değerli meslek mensuplarına tanımıştır.

Genelgeyle;

  1. “MPHB vermeye yetkili meslek mensubunun, beyannamenin verilmesine ilişkin kanuni sürenin son gününde belirtilen mücbir sebepler nedeniyle mesleğini yerine getirmesinin imkansız olduğu durumlarda, mücbir sebebin oluştuğu ayda verilmesi gereken muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin “SGK Bildirimleri” kısmının verilme ve tahakkuk edecek primleri ödeme yükümlülüğünün beyannamenin yasal verilme süresinin son gününü takip eden günden itibaren 15 inci günün sonuna kadar yapılması halinde, söz konusu yükümlülükler yasal süresinde yerine getirilmiş sayılacağı” belirtilmiştir.
  1. “SGK Bildirimleri” kısmının ertelenme süresi sadece meslek mensubunun maruz kaldığı mücbir sebebin oluştuğu ayda verilmesi gereken beyannameler için geçerli olup mücbir sebebin devamı halinde takip eden aylar için erteleme söz konusu olmayacaktır. Mücbir sebebin devamı halinde işverenler tarafından “muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin” SGK Bildirimleri” kısmının yasal süresinde Kuruma verilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

 

Meslek mensubunun, Covid-19 nedeniyle karantina altına alınması ya da yatarak tedavi görmeye başlaması durumunda, beyanname verme ve tahakkuk eden borcu ödeme süresi 15 gün uzayacaktır. Ayrıca meslek mensubunun kendisinin veya birinci dereceden yakınının vefat etmesi durumunda beyanname verme süresine 7 günden az bir süre kalmışsa beyanname verme ve tahakkuk eden borcu ödeme süresi 7 gün uzayacaktır.

Meslek mensubunun şahsi yükümlülükleri ve sorumlu olduğu işverenin ödevleri bu saydığımız kriterler doğrultusunda mücbir sebep kapsamındadır.

Son olarak yukarıda belirttiğimiz mücbir sebep konuları sebebiyle Vergi Usul Kanununa göre muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin vergi kısmının ertelenmesi halinde, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin “SGK Bildirimleri” kısmının ertelenebilmesi için işverenlerce;

  • Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde, vergi kısmının ertelendiğinin
  • Meslek mensubunun, mesleğini yerine getirmesinin imkansız olduğunun belgelenmesi
  • Taraflar arasındaki sözleşme ile birlikte yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Söz konusu Genelgenin metnine ulaşmak için tıklayınız

Bu bültende geçen herhangi bir konuyla ilgili sorularınız için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

PDF İndirmek İçin Tıklayınız.

Sevgi ve saygılarımızla,

Tax & International Advisory | Tax & Accounting

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir